D38999/20WF30AC
Mfr.Part #
D38999/20WF30AC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT MALE 30POS CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Voltage Rating :
Material Flammability Rating :
Flange
Package :
Box
Number of Positions :
30
Primary Material :
Metal
Base Product Number :
D38999/20WF
Color :
Olive Drab
Product Status :
Active
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Features :
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Current Rating (Amps) :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Finish - Mating :
Shell Size - Insert :
F-30
Orientation :
C
Ingress Protection :
Datasheets
D38999/20WF30AC
Conesys D38999/20WF30AC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 30 Positions Crimp - Olive Drab Cadmium C Threaded
D38999/20WF30AC Overview
D38999/20WF30AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF30AC Applications
There are a lot of Conesys
D38999/20WF30AC Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER