D38999/20WF30AA
Mfr.Part #
D38999/20WF30AA
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT MALE 30POS CRIMP
Stock
15
In Stock :
15
Manufacturer :
Conesys
Crimp
Current Rating (Amps) :
Features :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Size - Insert :
F-30
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Orientation :
A
Contact Finish - Mating :
Voltage Rating :
Material Flammability Rating :
Primary Material :
Metal
Product Status :
Active
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
30
Olive Drab
Base Product Number :
D38999/20WF
Package :
Box
Datasheets
D38999/20WF30AA
Conesys D38999/20WF30AA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 30 Positions Crimp - Olive Drab Cadmium A Threaded
D38999/20WF30AA Overview
D38999/20WF30AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF30AA Applications
There are a lot of Conesys
D38999/20WF30AA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER