D38999/20WF28SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF28SN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WF28SN
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Published :
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating :
13A
Pbfree Code :
No
MIL Conformance :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Gender :
FEMALE
Filter Feature :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Plating :
Cadmium
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mixed Contacts :
Contact Style :
Socket
JESD-609 Code :
e4
Backshell Type :
Solid
Shielding :
Shielded
Gender :
Receptacle
Factory Lead Time :
16 Weeks
Empty Shell :
REACH SVHC :
No SVHC
Color :
Olive Drab
Body Material :
Aluminium
Total Number of Contacts :
28
Option :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Material :
COPPER ALLOY
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Shell Size, MIL :
F
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Length :
32.74mm
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Flanges, Panel, Wall
DIN Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
IEC Conformance :
Termination :
Crimp
Number of Positions :
28
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
Depth :
36.9mm
Shell Size - Insert :
Datasheets
D38999/20WF28SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 28 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WF28SN Overview
D38999/20WF28SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28SN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER