D38999/20WF28SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF28SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WF28SN
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Mixed Contacts :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Panel Mount
DIN Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Total Number of Contacts :
28
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
F
JESD-609 Code :
e4
Backshell Type :
Solid
Mounting Feature :
Flange
Ratings :
Environment Resistant
Filter Feature :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Depth :
36.9mm
Orientation :
N (Normal)
Current Rating :
13A
Number of Positions :
28
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Length :
32.74mm
Body Material :
Aluminium
Radiation Hardening :
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Plating :
Cadmium
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Color :
Olive Drab
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
Published :
Contact Style :
Socket
Empty Shell :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Gender :
Receptacle
Datasheets
D38999/20WF28SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 28 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WF28SN Overview
D38999/20WF28SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28SN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER