D38999/20WF28SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF28SN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 28POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
DIN Conformance :
No
Backshell Type :
Solid
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
Empty Shell :
Total Number of Contacts :
28
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Style :
Socket
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
HTS Code :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
Gender :
Receptacle
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum
Depth :
36.9mm
REACH SVHC :
No SVHC
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Color :
Olive Drab
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Gender :
FEMALE
Mounting Feature :
Flange
Mount :
Flanges, Panel, Wall
ECCN Code :
EAR99
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
N (Normal)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Current Rating :
13A
Shell Size - Insert :
19-28
Factory Lead Time :
16 Weeks
Filter Feature :
MIL Conformance :
yes
Published :
2009
Fastening Type :
Threaded
Plating :
Cadmium
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
28
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size, MIL :
F
Ratings :
Environment Resistant
Length :
32.74mm
Datasheets
D38999/20WF28SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 28 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WF28SN Overview
D38999/20WF28SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28SN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER