D38999/20WF28SN
Mfr.Part #
D38999/20WF28SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 28POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
Published :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Plating :
Cadmium
Mixed Contacts :
No
DIN Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Length :
32.74mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
No SVHC
Color :
Olive Drab
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Shielded
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
16 Weeks
IEC Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Flange
Pbfree Code :
HTS Code :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Radiation Hardening :
JESD-609 Code :
e4
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Body Material :
Aluminium
Total Number of Contacts :
28
Empty Shell :
Depth :
36.9mm
Shell Material :
Aluminum
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
Fastening Type :
Threaded
Current Rating :
13A
Contact Style :
Socket
Number of Positions :
28
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Backshell Type :
Solid
Contact Gender :
FEMALE
Gender :
Receptacle
Datasheets
D38999/20WF28SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 28 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WF28SN Overview
D38999/20WF28SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28SN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER