D38999/20WF28SDL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF28SDL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WF28SDL
Stock
40
In Stock :
40
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Cadmium
Number of Pins :
28
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
2013
Shielding :
Shielded
Type :
For Female Sockets
Shell Size, MIL :
F
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
28
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
Housing Color :
Olive Drab
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
8 Weeks
Shell Size - Insert :
19-28
Contact Size :
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
D
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
D38999/20WF28SDL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 28 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF28SD-LC Overview
Packaging is Receptacle Housing.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.In addition to its many benefits, this part is also compatible with other products of [0].It has 28 pins.
D38999/20WF28SD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28SD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28SD-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT