D38999/20WF28SD
Mfr.Part #
D38999/20WF28SD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 28POS GOLD CRIMP
Stock
44
In Stock :
44
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Gender :
FEMALE
Empty Shell :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
28
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Color :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
8 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
D
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Published :
2014
Number of Positions :
28
Mixed Contacts :
No
19-28
Contact Style :
Socket
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
yes
ECCN Code :
EAR99
IEC Conformance :
Ratings :
Environment Resistant
Filter Feature :
Ingress Protection :
Environment Resistant
JESD-609 Code :
e4
Contact Material :
COPPER ALLOY
DIN Conformance :
Shielding :
Shielded
Pbfree Code :
Mount :
Flanges, Panel
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
HTS Code :
Datasheets
D38999/20WF28SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 28 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WF28SD Overview
D38999/20WF28SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28SD Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER