D38999/20WF28SC-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF28SC-LC
Manufacturer
Conesys
Description
AE3 28C 26#20, 2#16 SKT RECP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
19-28
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Pins :
28
Fastening Type :
Threaded
Published :
2014
Shell Material :
Aluminum
Mounting Feature :
Flange
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size, MIL :
F
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Positions :
28
Orientation :
C
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
Contact Size :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Shape :
Circular
Conesys D38999/20WF28SC-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 28 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF28SC-LC Overview
This product is packaged in a Receptacle Housing box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits shared by this part and other products in the [0] category.It is equipped with 28 pins.
D38999/20WF28SC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28SC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28SC-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT