D38999/20WF28SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF28SC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WF28SC
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
HTS Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Gender :
FEMALE
Shell Material :
Aluminum
Total Number of Contacts :
28
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size, MIL :
F
Mount :
Flanges, Panel
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
Mounting Feature :
Flange
Ratings :
Environment Resistant
Empty Shell :
No
Orientation :
C
Mixed Contacts :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Color :
Olive Drab
DIN Conformance :
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
IEC Conformance :
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Positions :
28
JESD-609 Code :
e4
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Type :
Panel Mount
Pbfree Code :
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Published :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Style :
Socket
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/20WF28SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 28 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WF28SC Overview
D38999/20WF28SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28SC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER