D38999/20WF28SC
Mfr.Part #
D38999/20WF28SC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT FMALE 28POS CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
ECCN Code :
EAR99
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Empty Shell :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
28
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-65°C~175°C
HTS Code :
Published :
2001
Factory Lead Time :
8 Weeks
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Filter Feature :
Shell Size, MIL :
F
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
C
Mixed Contacts :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
DIN Conformance :
Color :
Olive Drab
Gender :
FEMALE
Mount :
Flanges, Panel
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Shielded
Backshell Type :
Solid
Shell Size - Insert :
19-28
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
28
Contact Style :
Socket
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Pbfree Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/20WF28SC
Conesys D38999/20WF28SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 28 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WF28SC Overview
D38999/20WF28SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28SC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER