D38999/20WF28SALC
Mfr.Part #
D38999/20WF28SALC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 28POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
REACH SVHC :
Unknown
Gender :
Receptacle
Contact Plating :
Gold
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Olive Drab
Filter Feature :
No
Empty Shell :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Published :
JESD-609 Code :
e4
Total Number of Contacts :
28
Military Standard :
MIL-DTL-38999
DIN Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Panel Mount
Body Material :
Aluminium
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Cadmium
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
F
Depth :
36.9mm
Type :
For Female Sockets
Mount :
Flanges, Panel
Mounting Feature :
Flange
Number of Positions :
28
Ingress Protection :
Environment Resistant
HTS Code :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Orientation :
A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Size :
IEC Conformance :
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Material :
Aluminum
Length :
32.74mm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
D38999/20WF28SALC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 28 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF28SALC Overview
D38999/20WF28SALC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28SALC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28SALC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT