D38999/20WF28SA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF28SA-LC
Manufacturer
Conesys
Description
AE3 28C 26#20, 2#16 SKT RECP
Stock
32
In Stock :
32
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Mount :
Flanges, Panel
Orientation :
A
JESD-609 Code :
e4
MIL Conformance :
yes
Shell Size, MIL :
F
Total Number of Contacts :
28
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Crimp
Body Material :
Aluminium
Housing Color :
Olive Drab
Mounting Feature :
Flange
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum
DIN Conformance :
No
HTS Code :
Contact Plating :
Gold
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
28
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Receptacle Housing
IEC Conformance :
No
Shell Size - Insert :
19-28
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Empty Shell :
yes
Published :
2014
Factory Lead Time :
18 Weeks
Ratings :
Environment Resistant
Depth :
36.9mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Type :
For Female Sockets
Gender :
Receptacle
Length :
32.74mm
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Cadmium
REACH SVHC :
Unknown
Filter Feature :
Contact Size :
Conesys D38999/20WF28SA-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 28 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF28SALC Overview
D38999/20WF28SALC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28SALC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28SALC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT