D38999/20WF28SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF28SA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WF28SA
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
28
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Backshell Type :
Solid
REACH SVHC :
Unknown
HTS Code :
Contact Gender :
FEMALE
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Contact Style :
Socket
Published :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Empty Shell :
yes
DIN Conformance :
No
Orientation :
A
Number of Positions :
28
Shell Size - Insert :
Length :
32.74mm
JESD-609 Code :
e4
MIL Conformance :
yes
Body Material :
Aluminium
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
No
Depth :
36.9mm
Filter Feature :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Flange
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Mixed Contacts :
Current Rating :
13A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Gender :
Receptacle
Fastening Type :
Threaded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Plating :
Cadmium
Shell Size, MIL :
F
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/20WF28SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 28 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WF28SA Overview
D38999/20WF28SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28SA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER