D38999/20WF28SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF28SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 28POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Flange
DIN Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Depth :
36.9mm
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
IEC Conformance :
No
Published :
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shielding :
Shielded
Current Rating :
13A
Factory Lead Time :
16 Weeks
Gender :
Receptacle
Termination :
Crimp
Number of Positions :
28
Backshell Type :
Solid
Orientation :
A
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Color :
Olive Drab
Shell Material :
Aluminum
Empty Shell :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
32.74mm
Contact Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
Shell Size, MIL :
F
Total Number of Contacts :
28
Mixed Contacts :
Body Material :
Aluminium
Contact Material :
COPPER ALLOY
JESD-609 Code :
e4
Fastening Type :
Threaded
Body Plating :
Cadmium
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
HTS Code :
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Contact Style :
Socket
Datasheets
D38999/20WF28SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 28 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WF28SA Overview
D38999/20WF28SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28SA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER