D38999/20WF28SA
Mfr.Part #
D38999/20WF28SA
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT FMALE 28POS CRIMP
Stock
33
In Stock :
33
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
JESD-609 Code :
e4
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Packaging :
Bulk
Current Rating :
13A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
HTS Code :
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
No
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
No
Shell Size - Insert :
19-28
Contact Gender :
FEMALE
Gender :
Receptacle
Ingress Protection :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
yes
Body Material :
Aluminium
Contact Style :
Socket
Contact Finish - Mating :
Gold
Body Plating :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Depth :
36.9mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
32.74mm
Orientation :
A
DIN Conformance :
REACH SVHC :
Unknown
Published :
2006
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
28
Total Number of Contacts :
28
Aluminum
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
F
Color :
Olive Drab
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
D38999/20WF28SA
Conesys D38999/20WF28SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 28 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WF28SA Overview
D38999/20WF28SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28SA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER