D38999/20WF28PNL
Mfr.Part #
D38999/20WF28PNL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WF28PNL
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Less Contact :
yes
Product Depth (mm) :
36.5
Length :
34.1 mm
Number of Ports :
1
Width :
36.5 mm
Insulation Resistance (MOhm) :
Maximum Current Rating (A) :
Contact Gender :
Pin
Brand :
Souriau
Mounting Angle :
Straight
Number of Positions :
28 Position
Contact Plating :
Gold Over Nickel
Gender :
RCP
ECCN (US) :
EAR99
Souriau
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Military Standard Series :
Series III
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Product Height (mm) :
36.5
Current Rating :
5 A, 10 A
Type :
Circular
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Height :
36.5 mm
Shell Style :
Square Flange
Wire Size (AWG) :
Shell Size :
19
Number of Contacts :
28
Body Orientation :
Straight
Plating :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle
Mounting :
Flange Mount
Product Length (mm) :
Mating Style :
Screw Lock
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Terminals :
28
Product :
Receptacles
Mating Cycle (Cycles) :
500
Polarization :
N
Mounting Style :
Panel
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Shell Plating :
Cadmium
Maximum Operating Temperature (°C) :
175
Shell Size / Insert Arrangement :
Shell Material :
Aluminum
Automotive :
No
Maximum Contact Resistance (mOhm) :
IP Rating :
IP67
Housing Color :
Olive Drab
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Subcategory :
Circular Connectors
Termination Method :
Crimp
Datasheets
D38999/20WF28PNL
Receptacle Aluminum 28 Position Positions
D38999/20WF28PNL Overview
The packaging contains Receptacle.
D38999/20WF28PNL Features
D38999/20WF28PNL Applications
There are a lot of SOURIAU
D38999/20WF28PNL Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT