D38999/20WF28PN-LC
Mfr.Part #
D38999/20WF28PN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 26POS PNL MT
Stock
23
In Stock :
23
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Termination Style :
Contact Gender :
Without Pin Contacts
Mounting Style :
Panel
Shell Plating :
Olive Drab Cadmium
Mating Style :
Self Locking
Current Rating :
7.5 A
Contact Material :
Shell Size :
19
Product :
Receptacles
Mounting Angle :
Straight
Shell Style :
Wall Mount
Contact Plating :
Number of Positions :
28 Position
Datasheets
D38999/20WF28PN-LC
Aluminum 28 Position Positions
D38999/20WF28PN-LC Overview
D38999/20WF28PN-LC Features
D38999/20WF28PN-LC Applications
There are a lot of Glenair
D38999/20WF28PN-LC Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT