D38999/20WF28PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF28PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 28C 26#20 2#16 PIN RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
F
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
No
DIN Conformance :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Length :
32.74mm
Body Material :
Aluminium
Published :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Backshell Type :
Solid
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
Shielding :
Shielded
JESD-609 Code :
e4
Contact Size :
Contact Gender :
Male
Pbfree Code :
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Aluminum
Total Number of Contacts :
28
Mounting Type :
Panel Mount
Body Plating :
Cadmium
Radiation Hardening :
Gender :
Receptacle
Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
Ratings :
Environment Resistant
Depth :
36.9mm
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Quantities :
26,2
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
Ingress Protection :
Environment Resistant
Empty Shell :
Current Rating :
7.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Filter Feature :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Style :
Pin
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
28
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Datasheets
D38999/20WF28PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 28 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WF28PN Overview
D38999/20WF28PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28PN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER