D38999/20WF28PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF28PN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 28POS GOLD CRIMP
Stock
27
In Stock :
27
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Body Material :
Aluminium
Depth :
36.9mm
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size, MIL :
F
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Body Plating :
Cadmium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Factory Lead Time :
16 Weeks
JESD-609 Code :
e4
Published :
2009
Gender :
Receptacle
Ratings :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Filter Feature :
No
Shell Material :
Aluminum
Pbfree Code :
Contact Quantities :
26,2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
Contact Size :
2016
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Length :
32.74mm
Contact Gender :
Male
Color :
Olive Drab
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
N (Normal)
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL Conformance :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Empty Shell :
Radiation Hardening :
Total Number of Contacts :
28
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Style :
Pin
IEC Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Current Rating :
7.5A
Mixed Contacts :
Number of Positions :
28
Mounting Type :
Panel Mount
Backshell Type :
Solid
Datasheets
D38999/20WF28PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 28 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WF28PN Overview
D38999/20WF28PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28PN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER