D38999/20WF28PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF28PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WF28PD
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
Filter Feature :
No
Mixed Contacts :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
F
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mount :
Flanges, Panel
Empty Shell :
Pbfree Code :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
D
Number of Positions :
28
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Feature :
Flange
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Type :
Panel Mount
Shielding :
Shielded
Total Number of Contacts :
28
DIN Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Contact Style :
Pin
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Gold
Gender :
Male
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
D38999/20WF28PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 28 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WF28PD Overview
D38999/20WF28PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28PD Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT