D38999/20WF28PD
Mfr.Part #
D38999/20WF28PD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WF28PD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Bulk
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Mount :
Flanges, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Filter Feature :
No
Mixed Contacts :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
Number of Positions :
28
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Olive Drab
Contact Style :
Pin
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
28
Applications :
Aviation, Marine, Military
Gender :
Male
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
JESD-609 Code :
e4
Published :
DIN Conformance :
Ratings :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Pbfree Code :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
D
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
D38999/20WF28PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 28 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WF28PD Overview
D38999/20WF28PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28PD Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER