D38999/20WF28PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF28PD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 28POS GOLD CRIMP
Stock
15
In Stock :
15
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Published :
2001
Empty Shell :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
28
Mount :
Flanges, Panel
Total Number of Contacts :
28
Termination :
Crimp
Filter Feature :
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
D
Shell Size - Insert :
19-28
JESD-609 Code :
e4
Mounting Feature :
Flange
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size, MIL :
F
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Aluminum
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
Color :
Olive Drab
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Type :
Panel Mount
Pbfree Code :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Gender :
Male
Contact Style :
Pin
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
D38999/20WF28PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 28 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WF28PD Overview
D38999/20WF28PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28PD Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER