D38999/20WF28PCL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF28PCL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WF28PCL
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Pins :
16
Shell Finish :
Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Olive Drab
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Material :
Aluminum
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Note :
Contacts Not Included
Published :
Number of Positions :
28
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Contact Size :
Type :
For Male Pins
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
F
Datasheets
D38999/20WF28PCL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 28 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF28PC-LC Overview
The product is packaged in Receptacle Housing.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the benefits of this part can be attributed to other products from the [0] family.A total of 16 pins are available on the device.
D38999/20WF28PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28PC-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT