D38999/20WF28PCL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF28PCL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WF28PCL
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
28
Housing Color :
Olive Drab
Orientation :
C
Contact Type :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Pins :
16
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Cadmium
Published :
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Male Pins
Contact Size :
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size, MIL :
F
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Shape :
Circular
Mounting Feature :
Flange
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
D38999/20WF28PCL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 28 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF28PC-LC Overview
The product is packaged in Receptacle Housing.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the benefits of this part can be attributed to other products from the [0] family.A total of 16 pins are available on the device.
D38999/20WF28PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28PC-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT