D38999/20WF28PC-LC
Mfr.Part #
D38999/20WF28PC-LC
Manufacturer
Conesys
Description
AE3 28C 26#20, 2#16 PIN RECP
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
F
Type :
For Male Pins
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
C
Flange
Number of Pins :
16
Contact Size :
Shell Finish :
Cadmium
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle Housing
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Olive Drab
Conesys D38999/20WF28PC-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 28 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF28PC-LC Overview
The product is packaged in Receptacle Housing.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the benefits of this part can be attributed to other products from the [0] family.A total of 16 pins are available on the device.
D38999/20WF28PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28PC-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT