D38999/20WF28PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF28PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WF28PC
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Color :
Olive Drab
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Style :
Pin
Orientation :
C
Shielding :
Shielded
JESD-609 Code :
e4
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
Total Number of Contacts :
28
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
MIL Conformance :
yes
Shell Size, MIL :
F
Factory Lead Time :
8 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Gender :
Male
Mount :
Flanges, Panel
DIN Conformance :
No
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pbfree Code :
No
Backshell Type :
Solid
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Aluminum
IEC Conformance :
Mixed Contacts :
Filter Feature :
Number of Positions :
28
Empty Shell :
Datasheets
D38999/20WF28PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 28 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WF28PC Overview
D38999/20WF28PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28PC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT