D38999/20WF28PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF28PC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT MALE 28POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
Male
DIN Conformance :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
JESD-609 Code :
e4
MIL Conformance :
yes
Contact Style :
Pin
Backshell Type :
Solid
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
IEC Conformance :
No
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Filter Feature :
Ratings :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Flanges, Panel
Mixed Contacts :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
Number of Positions :
28
Color :
Olive Drab
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size, MIL :
F
Orientation :
C
Pbfree Code :
Total Number of Contacts :
28
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Factory Lead Time :
8 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
Datasheets
D38999/20WF28PC
Conesys D38999/20WF28PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 28 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WF28PC Overview
D38999/20WF28PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28PC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER