D38999/20WF28PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF28PC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WF28PC
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Pbfree Code :
No
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Style :
Pin
Empty Shell :
No
Color :
Olive Drab
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Flanges, Panel
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Filter Feature :
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
Gender :
Male
MIL Conformance :
yes
Orientation :
C
Number of Positions :
28
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
8 Weeks
Shell Size - Insert :
Published :
Shielding :
Shielded
Mixed Contacts :
Total Number of Contacts :
28
Shell Size, MIL :
F
Termination :
Crimp
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Fastening Type :
Threaded
JESD-609 Code :
e4
Backshell Type :
Solid
Datasheets
D38999/20WF28PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 28 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WF28PC Overview
D38999/20WF28PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28PC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER