D38999/20WF28PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF28PA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 28POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Orientation :
A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Pbfree Code :
No
Body Plating :
Cadmium
REACH SVHC :
No SVHC
IEC Conformance :
No
DIN Conformance :
Mounting Feature :
Flange
Backshell Type :
Solid
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
F
Body Material :
Aluminium
Gender :
Receptacle
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
Mounting Type :
Panel Mount
Total Number of Contacts :
28
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Style :
Pin
Applications :
Aviation, Marine, Military
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mixed Contacts :
Color :
Olive Drab
Empty Shell :
Mount :
Flanges, Panel
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
JESD-609 Code :
e4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
HTS Code :
Published :
Number of Positions :
28
Datasheets
D38999/20WF28PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 28 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WF28PA Overview
D38999/20WF28PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28PA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER