D38999/20WF28PA
Mfr.Part #
D38999/20WF28PA
Description
D38999/20WF28PA
Environment Resistant
Filter Feature :
No
Color :
Orientation :
A
Applications :
Aviation, Marine, Military
DIN Conformance :
No
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
Receptacle
Shell Material :
Aluminum
Contact Style :
Pin
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
HTS Code :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
JESD-609 Code :
e4
Shell Size - Insert :
Ratings :
Environment Resistant
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Flanges, Panel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Body Material :
Aluminium
Shielding :
Shielded
Pbfree Code :
MIL Conformance :
yes
Flange
IEC Conformance :
Backshell Type :
Solid
Factory Lead Time :
12 Weeks
Total Number of Contacts :
28
Body Plating :
Cadmium
Datasheets
D38999/20WF28PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 28 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WF28PA Overview
D38999/20WF28PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28PA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER