D38999/20WF28JN
Mfr.Part #
D38999/20WF28JN
Description
D38999/20WF28JN
Crimp
Contact Plating :
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20WF28JN
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 28 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF28JN-LC Overview
The product is packaged in Receptacle Housing.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the benefits of this part can be attributed to other products from the [0] family.A total of 28 pins are available on the device.
D38999/20WF28JN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28JN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28JN-LC Circular Connectors applications.
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER