D38999/20WF28JA-LC
Mfr.Part #
D38999/20WF28JA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 28POS PNL MT
Stock
35
In Stock :
35
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
2011
Shell Size - Insert :
19-28
Orientation :
A
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Contact Size :
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 28 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF28JA-LC Overview
D38999/20WF28JA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28JA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28JA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT