D38999/20WF28HD-LC
Mfr.Part #
D38999/20WF28HD-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 28POS PNL MT
Stock
15
In Stock :
15
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Finish :
Cadmium
Note :
Contacts Not Included
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Size :
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Shielded
Housing Color :
Shell Size - Insert :
19-28
Number of Positions :
28
Type :
For Male Pins
Orientation :
D
Published :
2012
Number of Pins :
28
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 28 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF28HD-LC Overview
D38999/20WF28HD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28HD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28HD-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT