D38999/20WF28HD
Mfr.Part #
D38999/20WF28HD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 28POS GOLD CRIMP
Stock
15
In Stock :
15
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Flange
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Ratings :
Environment Resistant
IEC Conformance :
No
Color :
Olive Drab
Total Number of Contacts :
28
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
No
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
MIL Conformance :
yes
Mount :
Flanges, Panel
Orientation :
D
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Filter Feature :
Mixed Contacts :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
19-28
Shell Size, MIL :
F
Gender :
FEMALE
Factory Lead Time :
8 Weeks
DIN Conformance :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Published :
2001
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Unknown
Shielded
HTS Code :
Datasheets
D38999/20WF28HD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 28 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WF28HD Overview
D38999/20WF28HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28HD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28HD Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER