D38999/20WF28HC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF28HC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 28POS GOLD CRIMP
Stock
15
In Stock :
15
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
ECCN Code :
EAR99
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Backshell Type :
Solid
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
19-28
Mixed Contacts :
No
HTS Code :
Shell Material :
Aluminum
DIN Conformance :
Gender :
FEMALE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Feature :
Flange
Total Number of Contacts :
28
Ingress Protection :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size, MIL :
F
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Flanges, Panel
Factory Lead Time :
8 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Empty Shell :
Shielding :
Shielded
JESD-609 Code :
e4
Number of Pins :
16
Color :
Olive Drab
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Positions :
28
Orientation :
C
Filter Feature :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
D38999/20WF28HC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 28 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WF28HC Overview
D38999/20WF28HC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28HC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28HC Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER