D38999/20WF28HC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF28HC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WF28HC
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
Mount :
Flanges, Panel
Reach Compliance Code :
Unknown
Fastening Type :
Threaded
HTS Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
16
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size, MIL :
F
Total Number of Contacts :
28
Empty Shell :
No
Mounting Feature :
Flange
Ratings :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Gender :
FEMALE
Color :
Olive Drab
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
No
Termination :
Crimp
Orientation :
C
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Positions :
28
IEC Conformance :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/20WF28HC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 28 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WF28HC Overview
D38999/20WF28HC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28HC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28HC Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER