D38999/20WF28HA
Mfr.Part #
D38999/20WF28HA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WF28HA
Stock
64
In Stock :
64
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
JESD-609 Code :
e4
Termination :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
IEC Conformance :
Mount :
Flanges, Panel
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Published :
2001
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
A
Reach Compliance Code :
Unknown
Gender :
FEMALE
28
Color :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
Datasheets
D38999/20WF28HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 28 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WF28HA Overview
D38999/20WF28HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28HA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER