D38999/20WF28HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF28HA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 28POS GOLD CRIMP
Stock
64
In Stock :
64
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
28
Orientation :
A
Mount :
Flanges, Panel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shielding :
Shielded
Total Number of Contacts :
28
Color :
Olive Drab
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Size - Insert :
19-28
Published :
2001
IEC Conformance :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
No
Shell Material :
Aluminum
Gender :
FEMALE
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
Ingress Protection :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size, MIL :
F
Filter Feature :
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/20WF28HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 28 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WF28HA Overview
D38999/20WF28HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28HA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER