D38999/20WF28BN
Mfr.Part #
D38999/20WF28BN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 28POS PNL MT
Stock
107
In Stock :
107
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
Copper
Orientation :
N (Normal)
Shielded
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Threaded
Depth :
36.9mm
Note :
Contacts Not Included
Body Material :
Aluminium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
No
Type :
For Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
No
Pbfree Code :
Gender :
Receptacle
Contact Size :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Cadmium
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Published :
2009
Length :
32.74mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
REACH SVHC :
No SVHC
Total Number of Contacts :
28
Contact Type :
Datasheets
D38999/20WF28BN
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 28 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF28BN Overview
D38999/20WF28BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28BN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28BN Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT