D38999/20WF28BD
Mfr.Part #
D38999/20WF28BD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 28POS PNL MT
Stock
44
In Stock :
44
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Pbfree Code :
Orientation :
D
Contact Type :
No
Housing Color :
yes
ECCN Code :
EAR99
Shell Finish :
Cadmium
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Published :
2001
F
Contact Size :
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
FEMALE
HTS Code :
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle Housing
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Fastening Type :
Threaded
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
Packaging :
Bulk
Type :
For Female Sockets
Datasheets
D38999/20WF28BD
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 28 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF28BD Overview
D38999/20WF28BD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28BD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28BD Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT