D38999/20WF28BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF28BC
Manufacturer
Conesys
Description
AE3 28C 26#20, 2#16 SKT RECP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle Housing
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
No
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
Aluminum
DIN Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Gender :
FEMALE
Contact Size :
Type :
For Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
2014
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
IEC Conformance :
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size, MIL :
F
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Shell Finish :
Cadmium
Shell Size - Insert :
19-28
Contact Shape :
Circular
Mounting Feature :
Flange
Number of Positions :
28
Total Number of Contacts :
28
Shielding :
Shielded
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
C
Empty Shell :
yes
Datasheets
D38999/20WF28BC
Conesys D38999/20WF28BC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 28 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF28BC Overview
D38999/20WF28BC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28BC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28BC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT