D38999/20WF28BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF28BC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 28POS PNL MT
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Pbfree Code :
No
Mounting Type :
Panel Mount
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Receptacle Housing
Total Number of Contacts :
28
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
Orientation :
C
Published :
2014
Mounting Feature :
Flange
Gender :
FEMALE
Factory Lead Time :
8 Weeks
IEC Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shielding :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Cadmium
Shell Size - Insert :
19-28
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
28
Shell Material :
Aluminum
DIN Conformance :
Filter Feature :
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size, MIL :
F
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
yes
Datasheets
D38999/20WF28BC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 28 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF28BC Overview
D38999/20WF28BC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28BC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28BC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT