D38999/20WF28BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF28BA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 28POS PNL MT
Stock
38
In Stock :
38
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
19-28
Empty Shell :
yes
Published :
2006
Housing Color :
Olive Drab
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size, MIL :
F
Pbfree Code :
No
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Gender :
FEMALE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
28
Total Number of Contacts :
28
Mounting Feature :
Flange
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Plating :
Gold
Datasheets
D38999/20WF28BA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 28 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF28BA Overview
D38999/20WF28BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28BA Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT