D38999/20WF28BA
Mfr.Part #
D38999/20WF28BA
Manufacturer
Conesys
Description
AE3 28C 26#20, 2#16 SKT RECP
Stock
33
In Stock :
33
Manufacturer :
Conesys
Published :
2006
Crimp
IEC Conformance :
No
Panel Mount
Total Number of Contacts :
28
Number of Positions :
28
Type :
For Female Sockets
Olive Drab
MIL Conformance :
yes
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Gender :
FEMALE
Empty Shell :
yes
Contact Size :
DIN Conformance :
Filter Feature :
Shell Size - Insert :
19-28
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Gold
Datasheets
D38999/20WF28BA
Conesys D38999/20WF28BA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 28 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF28BA Overview
D38999/20WF28BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28BA Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT