D38999/20WF28AN
Mfr.Part #
D38999/20WF28AN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 28POS PNL MT
Stock
85
In Stock :
85
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
For Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Orientation :
N (Normal)
Mounting Feature :
Flange
Note :
Contacts Not Included
Contact Material :
Copper
Contact Size :
Contact Shape :
Circular
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
Shell Size, MIL :
F
DIN Conformance :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Filter Feature :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
19-28
Total Number of Contacts :
28
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
28
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
2009
Contact Plating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Pbfree Code :
IEC Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Housing Color :
Olive Drab
Empty Shell :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Cadmium
Gender :
Receptacle
Datasheets
D38999/20WF28AN
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 28 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF28AN Overview
D38999/20WF28AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28AN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28AN Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT