D38999/20WF28AD
Mfr.Part #
D38999/20WF28AD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 28POS PNL MT
Stock
15
In Stock :
15
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
IEC Conformance :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
yes
Pbfree Code :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
28
Mounting Feature :
Flange
Filter Feature :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
D
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Fastening Type :
Threaded
Shell Size, MIL :
F
HTS Code :
MIL Conformance :
yes
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Cadmium
Contact Size :
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
19-28
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Housing Color :
Olive Drab
Option :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Gender :
FEMALE
Published :
2001
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
28
Factory Lead Time :
8 Weeks
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
DIN Conformance :
Contact Type :
Crimp
Datasheets
D38999/20WF28AD
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 28 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF28AD Overview
D38999/20WF28AD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28AD Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT