D38999/20WF28AD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF28AD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WF28AD
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
Type :
For Male Pins
ECCN Code :
EAR99
Published :
Note :
Contacts Not Included
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Cadmium
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
No
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
IEC Conformance :
No
Number of Positions :
28
Factory Lead Time :
8 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
Orientation :
D
Shell Size, MIL :
F
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
yes
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Housing Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Aluminum
HTS Code :
Total Number of Contacts :
28
DIN Conformance :
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Gender :
FEMALE
Datasheets
D38999/20WF28AD
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 28 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF28AD Overview
D38999/20WF28AD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28AD Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT