D38999/20WF28AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF28AC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 28POS PNL MT
Stock
79
In Stock :
79
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
28
Empty Shell :
yes
Filter Feature :
No
Type :
For Male Pins
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size, MIL :
F
IEC Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Size :
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
8 Weeks
Total Number of Contacts :
28
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
2014
Number of Pins :
16
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Panel Mount
Pbfree Code :
Mounting Feature :
Flange
ECCN Code :
EAR99
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
19-28
Packaging :
Bulk
Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Cadmium
Orientation :
C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
HTS Code :
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/20WF28AC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 28 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF28AC Overview
This product is packaged in a Receptacle Housing carton.Panel Mount is the mounting type for the device.The product is packaged in a Bulk case.It's part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Several benefits are shared between this part and other For Male Pins products.The device has 16 pins.
D38999/20WF28AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28AC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT