D38999/20WF28AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF28AC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WF28AC
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Male Pins
Shell Finish :
Cadmium
Empty Shell :
yes
Filter Feature :
No
Contact Size :
Shell Size, MIL :
F
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Crimp
HTS Code :
Gender :
FEMALE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Orientation :
C
Connector Type :
Receptacle Housing
ECCN Code :
EAR99
Published :
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Flange
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
8 Weeks
MIL Conformance :
yes
Number of Pins :
16
DIN Conformance :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Color :
Olive Drab
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
28
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
28
Datasheets
D38999/20WF28AC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 28 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF28AC Overview
This product is packaged in a Receptacle Housing carton.Panel Mount is the mounting type for the device.The product is packaged in a Bulk case.It's part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Several benefits are shared between this part and other For Male Pins products.The device has 16 pins.
D38999/20WF28AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28AC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT